Dlaczego powstały bazy NoSQL, jakie są ich rodzaje, gdzie ich używać, co to jest polyglot persistence? Poznacie bazę CouchDB, jej filozofię i couchdb-python. Na koniec przedstawię inicjatywę (Warsaw) NoSQL User Group.
Redis to zaawansowana baza danych typu klucz-wartość. Jej konstrukcja zakłada przechowywanie i manipulację na danych w pamięci operacyjnej, co jest dla wielu kontrowersyjną decyzją. Często jednak mówi się o Redisie, że jest serwerem struktur danych, ponieważ klucze mogą zawierać nie tylko łańcuchy znaków, ale też tablice hashowe, listy i zbiory (w tym zbiory sortujące). W prezentacji opowiem o zaletach wykorzystania Redisa właśnie jako narzędzia do przechowywania i manipulacji strukturami danych, omawiając ciekawe rozwiązania, które ta baza oferuje: atomowe operacje, transakcje, pub/sub, skryptowanie wewnątrz bazy za pomocą Lua i replikację. Z pomocą Pythona omówię również implementację kilku ciekawych rozwiązań opartych na Redisie: kolejkę zadań, memoizację, serwer semaforów, a także jak użyć Redisa jako zamiennika memcached.
W swojej prezentacji opowiem jak sprawnie tworzyć aplikacje Django z wykorzystaniem JavaScript'u po stronie przeglądarki. Poruszę podstawowe problemy takie jak tworzenie interfejsów typu REST oraz zarządzanie plikami statycznymi. Pokażę dlaczego warto korzystać z wzorca MVC i jak zarządzać modułami w JavaScript'cie. Opowiem także o problemach powstających przy optymalizacji aplikacji pod kątem wyszukiwarek internetowych.
I am an engineer, software developer and systems designer. My education and work abroad augmented my view on technology, especially in the fields of mobile technologies and data management. Teamwork and creativity are of great value for me. I get a great pleasure from playing the classical guitar, which helps me to unwind. Traveling is my passion.
CPython Developer in Residence, Python 3.8 and 3.9 release manager, creator of Black, pianist, dad. Equally interested in music and software engineering, as a classically-trained pianist and a long-time contributor to the Python programming language. Loves to build software for musical instruments. Makes music under the RPLKTR moniker.
Współzałożyciel firmy Sunscrapers, która zajmuje się projektowaniem i budowaniem systemów przetwarzania danych oraz aplikacji mobilnych i webowych, dając swoim klientom jakość i wsparcie. Przemek odpowiada za technologiczną stronę firmy oraz jej ciągły rozwój, wybierając odpowiednie technologie, dobierając zasoby i stojąc na straży jakości projektów. Przemek wierzy w moc społeczności w świecie technologii - dlatego współorganizuje comiesięczne spotkania programistów technologii Python, PyWaw.
Tworzymy zespół entuzjastów, którzy rozumieją biznes i czują się jego częścią, a przez to wspierają jego rozwój nowoczesnymi, zaawansowanymi rozwiązaniami IT. Kładziemy nacisk na wykorzystywanie oprogramowania w celu zwiększania efektywności procesów biznesowych - począwszy od skutecznego dotarcia do klientów, aż po wielowymiarowe analizy inspirujące nowe pomysły na biznes. Mamy głowy i oczy szeroko otwarte. Chłoniemy nowinki, uczymy się i nieustannie rozwijamy. Chcemy wyznaczać kierunki i od kilku lat całkiem nieźle nam to wychodzi. Wiemy, że dążenie do doskonałości to ciężka praca. Nie boimy się tego, ponieważ podejmowanie wyzwań to nasz chleb powszedni. Działamy w bardzo dynamicznym środowisku z wykorzystaniem zwinnych metodyk zarządzania projektami i wytwarzania oprogramowania. Jesteśmy firmą o polskich korzeniach, która wyrosła ze startup’u, a teraz odnosi liczne sukcesy międzynarodowe.
Megiteam to firma świadcząca usługi hostingowe dla programistów oraz firm z branży IT. Na ich serwerach uruchomisz produkcyjnie każdą aplikację pythonową w mniej niż 5 min. Megiteam rozumie twoje potrzeby, dlatego umożliwa szybkie dodawanie różnych sterydów, takich jak Memcached czy Varnish. Jeśli wydaje ci się, że coś jest niemożliwe do uruchomienia skorzystaj z ich supportu, a pomogą natychmiast. Załoga Megiteam chętnie dzieli się swoją wiedzą na konferencjach i wydarzeniach pythonowych oraz udziela się w świecie Open Source.