PyWaw #47

Poniedziałek, 13.04.2015 18:30

Rafał Kuć

From Zero to Hero - Easy log centralization with ELK

Jak wiele razy przekopywaliście się przez logi w poszukiwaniu tych kilku interesujących linijek logów i następnie je grupowałeś? Przeglądanie logów z jednego serwera nie jest trudne, ale co jeżeli tych miejsc są dziesiątki lub setki, a same logi pochodzą z różnych miejsc - serwerów aplikacji, urządzeń infrastruktury czy urządzeń mobilnych? Znalezienie i korelacja takich danych zaczyna być wyzwaniem. Oczywiście istnieją rozwiązania komercyjne pozwalające na agregację logów, jednak istnieje też szereg rozwiązań z otwartym kodem, które mają ogromne możliwości i są przy tym darmowe. Podczas prezentacji pokażę podstawy związane z konfiguracją Elasticsearcha, Logstasha oraz Kibany w celu zbudowania prostego systemu centralizacji logów. Skupimy się na przygotowaniu Elasticsearch do obsługi logów z dużej ilości źródeł, zobaczymy jak skalować przygotowane rozwiązanie oraz jak wizualizować i wyszukiwać zaindeksowane dane.

Kamil Szcześniak

Zabawa z CFFI pod PyPy

Biblioteka CFFI pomaga pisać wrapery na biblioteki napisane w C. Posiada podobne możliwości co ctypes, jednak zawiera dużo ułatwień. Wbudowana w PyPy biblioteka posiada specjalny backend, z którego informacje o typach są wykorzystywane przez JIT. W prezentacji pobawię się kilkoma strukturami i popularnymi bibliotekami, a także pokaże jakie są możliwości optymalizacji PyPy.

Prelegenci

Prelegenci

Zdjecie Rafał Kuć

Rafał Kuć Strona prelegenta

Autor kilku książek o Solr i Elasticsearch, rodzic, konsultant w firmie Sematext i współzałożyciel http://solr.pl. Obenie zajmujący stanowisko architekta oraz konsultanta w firmie Sematext Group, Inc. głównie skupiony na systemach rozproszonych oraz technologiach wyszukiwania takich jak Apache Lucene, Solr, Elasticsearch i ich okolicach.

Zdjecie Kamil Szcześniak

Kamil Szcześniak Strona prelegenta

Fan Pythona. Zagorzały zwolennik FLOSS. Hobbistycznie interesuje się każdą ciekawą nową otwartą technologią. Zawodowo pracuje od 6 lat, tworzę oprogramowanie przy użyciu C++/boost/Qt, głównie w branży gier. Obecnie jestem zatrudniony jako Software Architekt w firmie ZPR SA.

Sponsorzy

Sponsorzy spotkania

DaftCode

Daftcode to polski venture builder – spółka, która tworzy własne firmy technologiczne. Od fazy koncepcyjnej, przez budowę produktu, po skalowanie działalności. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i rozwiązań opartych o Data Science, Machine Learning, czy Blockchain Daftcode z powodzeniem zmienia śmiałe pomysły w szybko rozwijające się produkty i przedsiębiorstwa. W grupie Daftcode znajdują się m.in. Nethone – dostawca rozwiązań business intelligence bazujących na AI, Skriware – platforma edukacyjna wykorzystująca druk 3D do nauki umiejętności STEAM, Indoorway – twórca inteligentnych narzędzi do digitalizacji przestrzeni, Straal – dostawca rozwiązań płatniczych oraz Daftmobile - twórca gier i aplikacji mobilnych. Grupa Daftcode to także usługi B2B: m.in. digital product house EL Passion i agencja marketingowa Performante.

IIIT

Tworzymy zespół entuzjastów, którzy rozumieją biznes i czują się jego częścią, a przez to wspierają jego rozwój nowoczesnymi, zaawansowanymi rozwiązaniami IT. Kładziemy nacisk na wykorzystywanie oprogramowania w celu zwiększania efektywności procesów biznesowych - począwszy od skutecznego dotarcia do klientów, aż po wielowymiarowe analizy inspirujące nowe pomysły na biznes. Mamy głowy i oczy szeroko otwarte. Chłoniemy nowinki, uczymy się i nieustannie rozwijamy. Chcemy wyznaczać kierunki i od kilku lat całkiem nieźle nam to wychodzi. Wiemy, że dążenie do doskonałości to ciężka praca. Nie boimy się tego, ponieważ podejmowanie wyzwań to nasz chleb powszedni. Działamy w bardzo dynamicznym środowisku z wykorzystaniem zwinnych metodyk zarządzania projektami i wytwarzania oprogramowania. Jesteśmy firmą o polskich korzeniach, która wyrosła ze startup’u, a teraz odnosi liczne sukcesy międzynarodowe.

Sunscrapers

Łamiemy stereotypy, walczymy z przeciętnością i zarażamy optymizmem. Zajmujemy się projektowaniem i budowaniem aplikacji webowych, dając naszym klientom miłość, jakość i wsparcie. Współtworzymy PyWaw i PyWaw Summit, angażujemy się w projekty pro bono i Open Source, jeździmy po świecie, żeby słuchać, przemawiać i "robić znajomych". Szukamy osób, których, tak jak nas, motywuje prawdziwa pasja oraz których talent i pozytywna postawa pomogą nam rozwijać zespół o rzadko spotykanej w tej części świata energii.

Webinterpret

Webinterpret jest dostawcą oprogramowania które dzięki nowym technologiom i Internetowi czyni międzynarodowy handel łatwym i dostępnym. W uproszczeniu: oprogramowanie pobiera zawartość sklepu, tłumaczy opisy przedmiotów i umieszcza je na wielu platformach w różnych krajach i daje przez to do nich dostęp milionom potencjalnych klientów. Już teraz oprogramowanie firmy Webinterpret wspomaga międzynarodowy wzrost tysięcy sprzedawców. Jest ono używane przez Ebay i Amazon w celu zwiększenia międzynarodowej dostępności produktów.

Lokalizacja

Lokalizacja

Lokalizacja Kawiarnia Hoża 51, Hoża 51, Warszawa