PyWaw #97

Poniedziałek, 25.10.2021 18:30

Grzegorz Kocjan

Serverless - jak nie strzelić sobie w kolano

… lub jak nie pisać kodu na podstawie tutoriali czy dokumentacji. Serverless czyli rozwiązanie starych, znanych problemów i zastąpienie ich nowymi. Na prezentacji opowiem wam z jakimi problemami spotykałem się przez 1,5 roku pracy z serverless, jak bardzo dziurawe są moje kolana i jak ostatecznie sobie z tym poradziliśmy w zespole. Uwaga prezentacja mocno techniczna! Nie będzie lania wody, nie będę wam sprzedawać gruszek na wierzbie. Będzie AWS, będzie terraform, testy jednostkowe i integracyjne, będzie też docker. Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał o czystej architekturze. Czy wymieniłem też TDD? Myślisz sobie buzzword-driven-presentation? Dla mnie to jedyna opcja na efektywną pracę. Wszystkie te detale sprawiły, że polubiłem serverless, pomimo, że początek naszej znajomości był ciężki. Zapraszam, jeśli zaczynasz dostrzegać te nowe problemy i szukasza rozwiązania, lub jeśli po prostu chcesz zobaczyć jak wygląda codzienna praca z lambdami i podstawowe założenia serverless.

Sebastian Buczyński

Domain-Driven Design, czyli jak nie zbudować kolejnego potworka

Kiedyś juniorów straszono monolitami, a raczej mityczną Wielką Kulą Błota, jaką nieuchronnie stawał się każdy projekt. Potem zdecydowano, że lepiej walczyć ze 100 końmi wielkości kaczek i przyszła moda na mikroserwisy. Chociaż odruch dzielenia dużego problemu na mniejsze jest prawidłowy, to potrzebujemy pomysłu na to, jak to zrobić. Ta prezentacja w prosty sposób wprowadza do świata strategicznego Domain-Driven Design i pokazuje jego zastosowanie. Przejdziemy przez studium przypadku, a na koniec nie zabraknie receptur na osiągnięcie pożądanych efektów w kodzie.

Wojciech Rząsa

Mikroserwisy - od HTTP do Kafki

Gdy trafiłem do FLYR, większość komunikacji realizowanej pomiędzy mikroserwisami w naszym produkcie była synchroniczna, oparta na HTTP. Mniej więcej w tym samym czasie okazało się jednak, że do zrealizowania wymaganej funkcjonalności potrzebujemy czegoś bardziej elastycznego i... asynchronicznego. Jakie decyzje podjęliśmy? Co zrobiliśmy, żeby te decyzje nie były ostateczne, żebyśmy mogli zmienić te, które w przyszłości okażą się błędne? Jak zapewniliśmy, żeby deweloperzy poprawnie wykorzystywali message brokera, właściwie używali jego sterowników, a każdy serwis miał wiarygodny healthcheck dla Kubernetes? Na te pytania postaram się odpowiedzieć opowiadając swoją historię. Nie mam dla Was jedynie słusznych rozwiązań i rad, które zawsze się sprawdzą. Ale mogę podzielić się tym czego się nauczyliśmy, opowiedzieć jakie problemy (nie tylko techniczne) udało nam się rozwiązać, a jakie jeszcze widzimy przed sobą. Jeśli zechcecie posłuchać.

Prelegenci

Prelegenci

Zdjecie Grzegorz Kocjan

Grzegorz Kocjan Strona prelegenta

11 lat z Pythonem to wspaniała przygoda, nieważne czy musiałem naprawić błąd na wczoraj, czy zaprojektować zaawansowany i wydajny system, Python nigdy mnie nie zawiódł! 🐍 Uwielbiam optymalizację kodu i złożone problemy. Ostatnio interesują mnie także aspekty organizacyjne i psychologiczne w wytwarzaniu oprogramowania. Uwielbiam dzielić się swoim doświadczeniem. Świeżo upieczony tata, fan fantasy oraz sci-fi, gracz, budowniczy LEGO i wiele innych.

Zdjecie Sebastian Buczyński

Sebastian Buczyński Strona prelegenta

Trener w Bottega IT Minds oraz lider techniczny w Sauce Labs z obsesją na punkcie optymalizowania procesów wytwarzania oprogramowania. Ma ponad dekadę komercyjnego doświadczenia w rozmaitych firmach - produktowych, start-upach oraz software housie. Bloguje pod adresem https://breadcrumbscollector.tech oraz prowadzi newsletter pythoneer.guru. Autor książki o Implementowaniu czystej architektury w Pythonie

Zdjecie Wojciech Rząsa

Wojciech Rząsa Strona prelegenta

Informatyk z zamiłowania i z zawodu. Inżynier z doktoratem. Od dawna interesuje się systemami rozproszonymi, wytwarzaniem oprogramowania i samym programowaniem. Po 15 latach pracy akademickiej i badania systemów rozproszonych obecnie tworzy oprogramowanie dla FLYR Inc. (http://flyrlabs.com). Współtworzy Rzeszowską grupę użytkowników języka Ruby (http://RRUG.pl).

Sponsorzy

Sponsorzy spotkania

AXA Avanssur

Jako AXA Avanssur jesteśmy jedną ze spółek międzynarodowej Grupy AXA. Nasz zespół tworzy ponad 100 specjalistów IT realizujących projekty programistyczne dla zagranicznych spółek AXA w Europie od 2012 roku. Na co dzień pracujemy w małych zespołach, w języku angielskim, tworząc i rozwijając aplikacje webowe do sprzedaży i obsługi produktów ubezpieczeniowych m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Francji, ale również do obrotu instrumentami finansowymi przez międzynarodową spółkę AXA Investment Managers. Pracujemy zgodnie z podejściem agile. Dzięki dużej swobodzie działania pobudzamy innowacyjność, kreatywność i motywację naszych pracowników, co pozwala elastycznie dostosowywać się do zmieniających się oczekiwań naszych partnerów biznesowych. Dbamy o to, aby nasze codzienne działania były oparte na dobrej współpracy w zespołach, otwartej komunikacji, proaktywności, otwartości na zmiany. Nasi pracownicy cały czas znajdują nowe możliwości rozwoju w ramach struktur wewnętrznych. Pracujemy w modelu hybrydowym z dużym naciskiem na pracę zdalną; nasze biuro znajduje się w Warszawie przy ul. Chłodnej 51 (okolice Ronda Daszyńskiego).

FLYR

We are on a path to become the single largest provider of commercial intelligence and automation across the travel and transportation industry. Starting with airlines, we provide the Cirrus Revenue Operating System™ that reshapes how travel and transportations businesses plan their commercial operation. We displace legacy data, forecasting, pricing, and reporting solutions with a single enterprise SaaS platform that leverages the latest advancements in deep learning, cloud computing, and user experience. Our hyper-accurate contextual forecasts enable the most effective scheduling, marketing, and leadership decisions while directly managing the pricing for billions of dollars worth of product and revenue.

Sunscrapers

Łamiemy stereotypy, walczymy z przeciętnością i zarażamy optymizmem. Zajmujemy się projektowaniem i budowaniem aplikacji webowych, dając naszym klientom miłość, jakość i wsparcie. Współtworzymy PyWaw i PyWaw Summit, angażujemy się w projekty pro bono i Open Source, jeździmy po świecie, żeby słuchać, przemawiać i "robić znajomych". Szukamy osób, których, tak jak nas, motywuje prawdziwa pasja oraz których talent i pozytywna postawa pomogą nam rozwijać zespół o rzadko spotykanej w tej części świata energii.

Lokalizacja

Lokalizacja

Lokalizacja Kawiarnia Hoża 51, Hoża 51, Warszawa